Naukowcy z Politechniki Poznańskiej w Bohunicach na Słowacji (09.09.2024).
Przedstawiciele Politechniki Poznańskiej odbywają właśnie wizytę studyjną "Poland goes nuclear", zapoznają się z infrastrukturą elektrowni jądrowej oraz kształceniem kadr. W spotkaniu uczestniczą: dr hab. Arkadiusz Ptak, prof. PP – prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, prof. dr hab. inż. Janusz Wojtkowiak, dr hab. inż. Piotr Sielicki, prof. PP, dr hab. inż. Bartosz Ceran, prof. PP, dr hab. inż. Izabela Kruszelnicka, prof. PP, dr inż. Robert Kłosowiak, dr inż. Jakub Sierchuła.
Prof. Janusz Wojtkowiak w Radzie Naukowej Narodowego Centrum Badań Jądrowych
Z ogromną przyjemnością informujemy, że dnia 21 sierpnia 2024 r. prof. dr hab. inż. Janusz Wojtkowiak został powołany do reprezentowania ministra do spraw szkolnictwa wyższego i nauki w Radzie Naukowej Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku.
Serdeczne gratulacje Panie Profesorze!!!
Uruchomienie laboratorium wodorowego Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych
W dniu 14 maja 2024 r. odbyło się uruchomienie techniczne laboratorium wodorowego Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych. Laboratorium wyposażone jest w ogniwo paliwowe typu PEM produkcji firmy Viessmann pozwalające na produkcję ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu. To przyszłość technologii energetycznych dla budownictwa pasywnego i energooszczędnego.
Źródłem energii napędowej dla ogniwa jest obecnie wodór szary produkowany w procesie parowego reformingu gazu ziemnego, który docelowo zastąpiony zostanie wodorem zielonym produkowanym w procesie elektrolizy wody.
W uruchomieniu brał udział przedstawiciel producenta – Pan mgr inż. Szymon Czarkowski, oraz przedstawiciele Zakładu Ogrzewnictwa, Klimatyzacji i Ochrony Powietrza, w tym kierownik projektu Pan Profesor Tomasz Mróz.
Efektywna gospodarka odpadami i odpowiednie zaopatrzenie w energię odnawialną są obecnie niezbędne w celu budowania gospodarki cyrkularnej. Fermentacja beztlenowa może sprostać obu wyzwaniom jednocześnie i jest powszechnie stosowana do odzyskiwania energii odnawialnej w postaci biogazu z odpadów organicznych. Celem projektu LeAD jest stworzenie sieci badawczej 14 doktorantów z Polski, Danii, Belgii, Francji, Irlandii, Włoch, Niemiec i Turcji, która poprzez poszerzenie wiedzy dotyczącej powiązań syntroficznych i redundancji funkcjonalnej mikroorganizmów, opracuje bardziej odporne i stabilne systemy fermentacji beztlenowej, poprawiając w ten sposób zasoby odzyskiwanie ze źródeł odpadowych. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Galway w Irlandii. Dwa z czternastu doktoratów będą prowadzone na Politechnice Poznańskiej wspólnie przez prof. Piotra Oleśkowicza-Popiela i dr inż. Mateusza Łężyka z Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i Biogospodarki w Instytucie Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki.
prof. dr hab. inż.Piotr Oleśkowicz-Popiel
dr inż. Mateusz Łężyk
DELEGACJA DEUTSCHE FORSCHUNGSGEMEINSCHAFT – DFG NA POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ
Dnia 7 marca br. w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbyło się spotkanie z informacyjne pt. „Funding Opportunities by DFG and other German Funding Organizations to foster German-Polish Scientific Collaboration”, które poprowadziła Dr. Annina Lottermann (Programme Of- DFficer International Affairs) z Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Prezentacja była adresowana przede wszystkim do doktorantów oraz pracowników Politechniki Poznańskiej zainteresowanych realizacją projektów badawczych w ramach współpracy polsko-niemieckiej, a także wymianą akademicką.
Spotkanie zostało otwarte przez Pana prof. dra hab. inż. Pawła Śniatałę – Prorektora ds. współpracy międzynarodowej. Inicjatorem wydarzenia był prof. dr hab. inż. Piotr Oleśkowicz-Popiel z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych PP. Za organizację odpowiadał Dział ds. Badań i Projektów.
W spotkaniu wzięli udział doktoranci i pracownicy Politechniki Poznańskiej, a także społeczność akademicka Poznania. Mamy nadzieję, że przyczyni się ono do zwiększenia aktywności badaczy w aplikowaniu o granty i stypendia w ramach współpracy polsko-niemieckiej.
TECHNOLOGIE BEZWYKOPOWE RENOWACJI RUROCIĄGÓW- REKRUTACJA
W imieniu Politechniki Poznańskiej, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz firm Terlan, Duko, Hawle, Aquanet, Aquanet Laboratorium, Poliner, zapraszam Państwa na dwusemestralne studia podyplomowe pt. „Technologie bezwykopowe renowacji rurociągów”.
To ważna inicjatywa środowiska mająca na celu przekazanie wiedzy i umiejętności niezbędnych w przedsiębiorstwach/instytucjach w zakresie renowacji i eksploatacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych – czyli stworzenie efektywnej przestrzeni dla profesjonalistów.
Kierownik Studiów podyplomowych
dr hab. inż. Izabela Kruszelnicka, prof. PP
Więcej informacji na stronie bezwykopowe.put.poznan.pl
Zapisy online trwają do 10.03.2024. Rekrutacja: https://irk.put.poznan.pl/pl/home/
ZAPRASZAMY!
Wizyta w obiektach jądrowych w Japonii
W dniach 21-25 sierpnia b.r. przedstawiciele polskich uczelni technicznych oraz MON wizytowali obiekty jądrowe w Japonii. W wyjeździe uczestniczyli reprezentanci Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej. Pobyt w Japonii rozpoczął się od spotkania z Ambasadorem RP w Polskiej Ambasadzie w Tokio. W kolejnych dniach polska delegacja odwiedziła m.in. wybrane elektrownie jądrowe, laboratoria badawcze i centra kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. Finałem wyjazdu było całodniowe spotkanie z zespołami pracującymi na terenie elektrowni jądrowej Fukushima, zniszczonej w następstwie zdarzeń zapoczątkowanych trzęsieniem Ziemi i falą tsunami w roku 2011.
W zgodnej ocenie wszystkich uczestników, informacje zebrane podczas wizyty, a w szczególności możliwość wejścia na obiekty normalnie nie udostępniane osobom postronnym, znacząco przyczyniły się do poszerzenia kompetencji pracowników badawczo-dydaktycznych odpowiedzialnych za przygotowanie kadr dla Polskiego Programu Energetyki Jądrowej. Zebrane materiały już wkrótce wzbogacą programy kształcenia na naszych uczelniach, poszerzą świadomość krajowej opinii publicznej w tematyce bezpieczeństwa elektrowni jądrowych oraz umożliwią wykorzystanie potencjału związanego z możliwością prowadzenia unikatowych badań w zakresie nowych technologii.
Organizatorem wyjazdu była Politechnika Poznańska, którą reprezentowali prof. dr hab. inż. Janusz Wojtkowiak i dr hab. inż. Piotr Sielicki, prof. PP.
Notatkę przygotował: Janusz Wojtkowiak
Uwaga, konkurs!
Prześlij nam w wiadomości prywatnej w serwisie facebook zdjęcie z wakacji. Podaj lokalizację i odległość od campusu Politechniki Poznańskiej, opisz co zobaczyłaś/zobaczyłeś i dlaczego warto podróżować. Oblicz swój ślad węglowy w kgCO2/km i udokumentuj swój środek lokomocji. Spośród uczestników wyłonimy tych, którzy najciekawiej przedstawią swoje wakacyjne wojaże i którzy wygenerują w ich trakcie najmniejszy ślad węglowy. Zwycięzcom przyznane zostaną nagrody-niespodzianki.
Konkurs trwa od 1.07.2023 godz. 14:00 do 30.09.2023 godz. 20:00:00 czasu polskiego.
Szczegółowe wymagania oraz regulamin konkursu dostępne pod linkiem: regulamin konkursu "ślad węglowy"
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na naszych mediach społecznościowych. Prześlij nam w wiadomości prywatnej w serwisie instagram i/lub facebook swoje zdjęcie z dyplomem inżynierskim obronionym w Instytucie Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych Politechniki Poznańskiej w dniach 06-12.02.2023 i otrzymaj nagrodę - niespodziankę.
Konkurs trwa od 6.02.2023 do 12.02.2023!
Szczegółowe wymagania oraz regulamin konkursu dostępne pod linkiem: regulamin konkursu "zdjęcie z dyplomem inżyniera"