INSTYTUT ŚRODOWISKA I INSTALACJI BUDOWALNYCH
AKTUALNOŚCI

SUKCES W KONKURSIE MSCA DOCTORAL NETWORKSEfektywna gospodarka odpadami i odpowiednie zaopatrzenie w energię odnawialną są obecnie niezbędne w celu budowania gospodarki cyrkularnej. Fermentacja beztlenowa może sprostać obu wyzwaniom jednocześnie i jest powszechnie stosowana do odzyskiwania energii odnawialnej w postaci biogazu z odpadów organicznych. Celem projektu LeAD jest stworzenie sieci badawczej 14 doktorantów z Polski, Danii, Belgii, Francji, Irlandii, Włoch, Niemiec i Turcji, która poprzez poszerzenie wiedzy dotyczącej  powiązań syntroficznych i redundancji funkcjonalnej mikroorganizmów, opracuje bardziej odporne i stabilne systemy fermentacji beztlenowej, poprawiając w ten sposób zasoby odzyskiwanie ze źródeł odpadowych. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Galway w Irlandii. Dwa z czternastu doktoratów będą prowadzone na Politechnice Poznańskiej wspólnie przez prof. Piotra Oleśkowicza-Popiela i dr inż. Mateusza Łężyka z Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i Biogospodarki w Instytucie Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki.

 

prof. dr hab. inż.Piotr Oleśkowicz-Popiel
dr inż. Mateusz Łężyk

strona

DELEGACJA DEUTSCHE FORSCHUNGSGEMEINSCHAFT – DFG NA POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ

Dnia 7 marca br. w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbyło się spotkanie z informacyjne pt. „Funding Opportunities  by DFG and other German Funding Organizations to foster German-Polish Scientific Collaboration”, które poprowadziła Dr. Annina Lottermann (Programme Of- DFficer International Affairs) z Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Prezentacja była adresowana przede wszystkim  do doktorantów oraz pracowników Politechniki Poznańskiej zainteresowanych realizacją projektów badawczych w ramach współpracy polsko-niemieckiej, a także wymianą akademicką. 

Spotkanie zostało otwarte przez Pana prof. dra hab. inż. Pawła Śniatałę – Prorektora ds. współpracy międzynarodowej. Inicjatorem wydarzenia był prof. dr hab. inż. Piotr Oleśkowicz-Popiel z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych PP. Za organizację odpowiadał Dział ds. Badań i Projektów.

W spotkaniu wzięli udział doktoranci i pracownicy Politechniki Poznańskiej, a także społeczność akademicka Poznania. Mamy nadzieję, że przyczyni się ono do zwiększenia aktywności badaczy w aplikowaniu o granty i stypendia w ramach współpracy polsko-niemieckiej. 

 

TECHNOLOGIE BEZWYKOPOWE RENOWACJI RUROCIĄGÓW- REKRUTACJA

W imieniu Politechniki Poznańskiej, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz firm Terlan, Duko, Hawle, Aquanet, Aquanet Laboratorium, Poliner, zapraszam Państwa na dwusemestralne studia podyplomowe pt. „Technologie bezwykopowe renowacji rurociągów”.

To ważna inicjatywa środowiska mająca na celu przekazanie wiedzy i umiejętności niezbędnych w przedsiębiorstwach/instytucjach w zakresie renowacji i eksploatacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych – czyli stworzenie efektywnej przestrzeni dla profesjonalistów. 

Kierownik Studiów podyplomowych

dr hab. inż. Izabela Kruszelnicka, prof. PP

 

Więcej informacji na stronie  bezwykopowe.put.poznan.pl

Zapisy online trwają do 10.03.2024. Rekrutacja: https://irk.put.poznan.pl/pl/home/

 

ZAPRASZAMY!

Plakat

Wizyta w obiektach jądrowych w Japonii

W dniach 21-25 sierpnia b.r. przedstawiciele polskich uczelni technicznych oraz MON wizytowali obiekty jądrowe w Japonii. W wyjeździe uczestniczyli reprezentanci Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej. Pobyt w Japonii rozpoczął się od spotkania z Ambasadorem RP w Polskiej Ambasadzie w Tokio. W kolejnych dniach polska delegacja odwiedziła m.in. wybrane elektrownie jądrowe, laboratoria badawcze i centra kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. Finałem wyjazdu było całodniowe spotkanie z zespołami pracującymi na terenie elektrowni jądrowej Fukushima, zniszczonej w następstwie zdarzeń zapoczątkowanych trzęsieniem Ziemi i falą tsunami w roku 2011.

W zgodnej ocenie wszystkich uczestników, informacje zebrane podczas wizyty, a w szczególności możliwość wejścia na obiekty normalnie nie udostępniane osobom postronnym, znacząco przyczyniły się do poszerzenia kompetencji pracowników badawczo-dydaktycznych odpowiedzialnych za przygotowanie kadr dla Polskiego Programu Energetyki Jądrowej. Zebrane materiały już wkrótce wzbogacą programy kształcenia na naszych uczelniach, poszerzą świadomość krajowej opinii publicznej w tematyce bezpieczeństwa elektrowni jądrowych oraz umożliwią wykorzystanie potencjału związanego z możliwością prowadzenia unikatowych badań w zakresie nowych technologii.

Organizatorem wyjazdu była Politechnika Poznańska, którą reprezentowali prof. dr hab. inż. Janusz Wojtkowiak i dr hab. inż. Piotr Sielicki, prof. PP.

Notatkę przygotował: Janusz Wojtkowiak

 

Uwaga, konkurs!

Prześlij nam w wiadomości prywatnej w serwisie facebook zdjęcie z wakacji. Podaj lokalizację i odległość od campusu Politechniki Poznańskiej, opisz co zobaczyłaś/zobaczyłeś i dlaczego warto podróżować. Oblicz swój ślad węglowy w kgCO2/km i udokumentuj swój środek lokomocji. Spośród uczestników wyłonimy tych, którzy najciekawiej przedstawią swoje wakacyjne wojaże i którzy wygenerują w ich trakcie najmniejszy ślad węglowy. Zwycięzcom przyznane zostaną nagrody-niespodzianki.

Konkurs trwa od 1.07.2023 godz. 14:00 do 30.09.2023 godz. 20:00:00 czasu polskiego.

Szczegółowe wymagania oraz regulamin konkursu dostępne pod linkiem: regulamin konkursu "ślad węglowy"

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na naszych mediach społecznościowych. Prześlij nam w wiadomości prywatnej w serwisie instagram i/lub facebook swoje zdjęcie z dyplomem inżynierskim obronionym w Instytucie Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych Politechniki Poznańskiej w dniach 06-12.02.2023 i otrzymaj nagrodę - niespodziankę.

Konkurs trwa od 6.02.2023 do 12.02.2023!

Szczegółowe wymagania oraz regulamin konkursu dostępne pod linkiem: regulamin konkursu "zdjęcie z dyplomem inżyniera"